Shoper bez informowania swoich klientów dokleja kod na ich stronach

Przeważnie staram się nie przepisywać informacji od innych, gdyż nie jest to dobra praktyka. Niemniej teraz zdecydowałem się, ponieważ sprawa jest na prawdę poważna i w mojej ocenie jak najwięcej osób powinno ją otrzymać.

Dzisiaj na swoim profilu na portalu Facebook, Sławomir Piwowarczyk napisał bardzo dobry post (notatkę). Poniżej cytat i źródło. Ocenę proszę samemu dokonać.

"Shoper (należący do DreamCommerce S.A.) bez informowania swoich klientów dokleja kod na ich stronach.
Sprawa jest poważna.
Zbierane są dane o tym CO się sprzedało, ZA ILE się sprzedało i w JAKIM SKLEPIE się sprzedało (ID sklepu). Nie są to wyłącznie dane ilościowe na potrzeby zbiorczych podsumowań. To cała wiedza o zachowaniu użytkowników i o sprzedaży we WSZYSTKICH sklepach platformy Shoper dostępna w obrębie jednego konta google analytics do którego Bóg wie kto ma dostęp.
Na stronach sklepów Shopera (zarówno przy licencjach Saas jak i Lifetime) doklejony jest kod GTM - Google Tag Menedżera o tym samym numerze GTM-T68LWS. Z poziomu GTM wywoływane są skrypty dynamicznie generowanego Data Layer i Google Analytics UA-39213438-4.
W regulaminie usługi Saas/Abonenckiej, w §7 jest mowa o zbieraniu ilościowych danych: (...) Dreamcommerce ma prawo wykorzystywać wybrane dane (...) w tym m.in. ilości produktów, transakcji i klientów (...) wyłącznie w ramach zbiorczych podsumowań (...) w sposób nie indywidualizujący poszczególnych sklepów.
W regulaminie nie ma mowy o zbieraniu twardych danych sprzedażowych i jakościowych o użytkownikach!
Uważam, że ktoś się w DreamCommerce zagalopował. Chciałbym wierzyć, że nie jest to świadome działanie mające na celu analizę sprzedaży tysięcy małych e-commerce. Być może ktoś pod Tomasz Tybon (Director of Sales & Marketing@Shoper.pl) nie dysponował wystarczającą wiedzą o GTM i dał zielone światło zespołowi programistów.
W rozmowie telefonicznej zostało potwierdzone, że tak jest to kod z którego korzysta DreamCommerce i kod ma na celu badania użytkowników platformy umożliwiające jeszcze lepszy rozwój platformy. Celem odpowiedzi na pytania, kto ma dostęp do danych, dlaczego (użytkownicy tj.) właściciele sklepu nie są informowani o tym, że zbierane są dane o ich sprzedaży zostałem poproszony o wysłanie emaila.
Szanuję cały Zespół Shoper za ich pracę i lubię, bo są z KRK i mają fajny produkt, ale WTF z tym zbieraniem danych???"
Źródło: https://www.facebook.com/slawomir.piwowarczyk/posts/10208768144065406?fref=nf

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Google core update - marzec 2024

Whitepress.pl - Spełnione obietnice

Naprawa HP Deskjet Ink Advantage 3525